Zieleń we wnętrzach biurowych

Przestrzenie biurowe przechodzą w ostatnich latach dużą transformację. Biuro jest miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu, chcemy więc, aby było przytulne i sprzyjało odpoczynkowi. Aranżacja współczesnych wnętrz biurowych zakłada uwzględnienie potrzeb pracownika oraz tworzenie przestrzeni kojarzonych z domem. Bardzo dużą rolę odgrywa w nich także zieleń, której obecność przynosi wiele zaskakujących korzyści. Dlaczego zapewnienie odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy jest tak ważne?

Zalety posiadania zieleni w miejscach pracy

Zamknięte przestrzenie pozbawione kontaktu z naturą mogą pogarszać samopoczucie, powodować obniżenie poziomu koncentracji i kreatywności. Globalne marki takie, jak Google, czy Facebook stawiają na trend określany mianem Biophilic Design polegający na obcowaniu z naturą poprzez zastosowanie materiałów w postaci drewna, kamienia, metalu o wyrazistej strukturze oraz roślin. We wnętrzach stosuje się duże ilości kwiatów i materiałów z ich motywem. Mile widziane są rozmaite rośliny doniczkowe, jak też „żywe ściany” całkowicie wyłożone roślinnością, na przykład mchem. Bardzo popularne stają się też ogródki firmowe zakładane na dachach budynków.

Rośliny produkują tlen i naturalnie nawilżają powietrze wspomagając jego oczyszczanie, dzięki czemu wpływają korzystnie na organizm człowieka. Dlatego obecność zieleni w miejscu pracy przekłada się bezpośrednio na kondycję zdrowotną pracowników, ich efektywność oraz samopoczucie. Kontakt z przyrodą poprawia formę psychiczną i fizyczną pracowników oraz ogólną atmosferę i wizerunek firmy. Badania naukowe jednoznacznie wskazują na ogromny wpływ zieleni poprzez obniżenie stresu pracowników i polepszenie ich nastroju.

Aranżacja wnętrz zakładająca obecność zieleni wpływa pozytywnie na kreatywność pracowników i wydajność pracy. Zielone ściany poprawiają również akustykę wnętrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku przestrzeni typu open space.

Projektowanie zieleni biurowej

Projektowanie zielonych biur powinno odbywać się w oparciu o liczbę pracowników. W przypadku poziomej powierzchni trudno jest zapewnić pracownikom optymalną ilość roślin, dlatego coraz częściej aranżowane są one w postaci ogrodów wertykalnych wyposażonych w automatyczny system nawadniania.

Przy stanowiskach pracy sprawdzają się rośliny znane z właściwości oczyszczających powietrze, takie jak palmy, paprocie, sansewieria, skrzydłokwiat, monstera, dracena, zielistka czy zamiokulkas.

W I LOFT U projektujemy komercyjne wnętrza, które są nie tylko funkcjonalne, ale też przyjazne dla ludzi. Oferujemy projektowanie wnętrz HoReCa, biur oraz projektowanie mebli na zamówienie. Specjalizujemy się również w projektowaniu w stylu New York. Gwarantujemy indywidualny projekt i nadzór nad projektem.