Mindfulness w biurze

Mindfulness uczy nas uważności w codziennym życiu pozwalając bardziej cieszyć się tym, czego doświadczamy w danej chwili. Praca nad uważnością to duże wyzwanie, które wymaga odpowiedniej praktyki. Duże znaczenie ma również środowisko, w którym funkcjonujemy. Coraz częściej o mindfulness mówi się w kontekście aranżacji wnętrz, również przestrzeni biurowych, które powinny sprzyjać koncentracji i wspomagać efektywność. Jak powinien wyglądać design przestrzeni biurowej tworzony w duchu mindfulness?

Czym jest mindfulness?

Mindfulness jest treningiem uważności pozwalającym świadomie skupić się na aktualnych doznaniach. Wymaga on wyciszenia, koncentracji i relaksu, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie równowagi emocjonalnej. W ten sposób można zmniejszyć napięcie nerwowe, co pomaga walczyć z zaburzeniami nastroju, depresją czy uzależnieniami.

Początki mindfulness sięgają lat 70., kiedy w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Medycznym Massachusetts w Worcester opracowany został pierwszy trening uważności. Nadal wykorzystywany jest on na całym świecie w wielu szpitalach, placówkach medycznych, ośrodkach szkoleń oraz centrach medytacji i rozwoju osobistego.

Praktykowanie mindfulness zakłada wykorzystanie technik oddechowych, skupienie uwagi na aktualnie wykonywanych czynnościach oraz większą świadomość doświadczanych myśli i emocji. Jest to więc uważna obserwacja rzeczywistości i nas samych, która pozwala się wyciszyć i zwolnić tempo życia.

Mindfulness w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz w duchu mindfulness zakłada tworzenie przestrzeni, które mają służyć przede wszystkim do mieszkania, a nie do imponowania. Jest ona postrzegana jako całość, dzięki której unikniemy rozpraszania uwagi. Z tego względu wnętrza powinny być utrzymane w minimalistycznym stylu. Bardzo istotną rolę odgrywa naturalne oświetlenie, zastosowanie kolorów ziemi oraz naturalnych materiałów. Powinno się unikać dekorowania wnętrza zegarami, a technologię skoncentrować tylko na wybranych obszarach, aby nie zakłócała naszego spokoju.

Projektowanie biur w duchu mindfulness

Projektowanie przestrzeni biurowych w duchu mindfulness zakłada stworzenie z wielką uwagą przestrzeni sprzyjającej uważności. Mindful design przykłada bardzo dużą wagę do detali. Ważne jest przewidywanie i zaspokajanie potrzeb pracowników. Uważne podejście do projektowania pozwala wykreować innowacyjną przestrzeń odpowiadającą realnym potrzebom ludzi.

Aranżacja wnętrz biurowych sprzyjających treningowi uważności polega między innymi na zaprojektowaniu przestrzeni ułatwiających wyciszenie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu określonych materiałów, tekstury, kolorów i światła, a także wydzieleniu stref wolnych od technologii oraz bodźców sensorycznych. Bardzo dużą rolę odgrywają elementy nawiązujące do natury – drewniane meble, rośliny oraz naturalne światło.

Mindfulness to tworzenie przestrzeni, w których można odnaleźć spokój i „wyłączyć się” na chwilę, aby odpocząć. To wielka odpowiedzialność wymagająca świadomości potrzeb odbiorów oraz uważności podczas procesu tworzenia.

W I LOFT U wierzymy, że związek między mindfulness i designem jest niezbędny, aby stworzyć miejsce sprzyjające efektywnej pracy. Zajmujemy się projektowaniem autorskich rozwiązań wnętrz oraz kompleksowym projektowaniem mebli do przestrzeni komercyjnych – biur, sklepów, miejsc coworkingowych czy restauracji. Oferujemy dobór wyposażenia wnętrza dla biur, restauracji i lobby.